buďte na sebe hodní, ať nevyhoříte.
Ústřední téma posledního newsletteru jsem vymyslel nezávisle na smutné zprávě, která přišla dneska ráno. Filipa jsem znal osobně, byl to krátce můj novinářský kolega, známější jako úspěšný marketingový ředitel silné české značky. Od 13. listopadu mu dlužím odpověď na jeho mail, abych se omluvil, proč jsem nedorazil na koncert. Netušil jsem, že i on se potýkal se strašákem vyhoření, ačkoli o tom v dubnu psal CzechCrunch.
Syndrom vyhoření je čím dál větší téma. Přitom když jsem v roce 2018 dával dohromady #HRworkshop na toto téma spolu s personální agenturou Předvýběr.CZ, měl jsem problém sehnat manažera, který by o tom otevřeně mluvil. A pak se ukázalo, že jiná moje kamarádka z éry novinařiny, ostřílená manažerka Marta, si peklem vyhoření sama prošla.
Dneska už je to jiné ‒ čeští manažeři jsou otevřenější a když se podíváte do mediálního monitoringu, dáte dohromady celou řadu jmen. Moc se mi líbí článek, který letos vyšel v Ekonomu a který upozorňuje, že lidi opakují chyby, které je přivedly k vyhoření.
Souvisí to s komunikací? No jéje! A jak! Jsme společnost tlačená k výkonům a když nejsou, jsme špatní. Přitom každý z nás s tím můžeme něco dělat: podle dat agentury Talk Online Panel, která sebrala pro reprezentativní průzkum Předvýběru na téma stresu, na nás největší tlak vytváří špatná organizace práce (33 %) a zavalení úkoly (30 %) ‒ pro zajímavost, špatná výplata je na vině jen u 12 % respondentů. Není divu, že loni Psychiatrická klinika VFN prezentovala výsledky šetření, podle kterého má téměř každý 4. Čech výrazné až velmi závažné symptomy syndromu vyhoření.
Nárůst psychické nepohody v tuzemsku zaznamenáváme od kovidových let ‒ naštěstí se od té doby vlastní pychice začínáme víc věnovat a nebojíme se o tom i mluvit. Dal jsem dohromady užitečné aplikace, které vám a/nebo vašim spolupracovníkům můžou pomoct. Udělejte si test, jak jste na tom. (Osobně doporučuju spíš Nevyhasni, kde mi vyšlo, že jsem „bez rizika vyhoření“, zatímco podle Hedepy mám „mírné příznaky“ ‒ první aplikace má vhodněji nastavenou škálu jednotlivých stresorů.)
zdroj |
popis
|
Nevyhasni |
Neziskový projekt, který vznikl loni v květnu, šíří povědomí o syndromu vyhoření a jeho prevenci. Anonymní online test trvá 6 minut. |
Hedepy |
Jde o placenou aplikaci (včetně verze pro Android i iOS), která vznikla v kovidové době v roce 2020. Online test, jestli vám hrozí syndrom vyhoření, je zdarma. |
Terapie.cz |
Na této stránce najdete základní příznaky syndromu vyhoření, ale můžete si tu vybrat i živého terapeuta. |
Nevypusť duši |
Neziskovka, kterou založily studentky Marie a Tereza po návratu z Velké Británie už v roce 2016. Jejím hlavním cílem je, abychom se nebáli mluvit o svém duševním zdraví. |
Abyste měli všechny informace pohromadě, přidávám ještě tři důležité telefonní linky, které fungují anonymně, bezplatně a nonstop:
- 116 123 linka první psychické pomoci pro dospělé od 18 let
- 116 000 linka pro rodinu a školu (pro dospělé, kteří mají starost o dítě)
- 116 111 linka bezpečí pro děti a mládež do 26 let