novinky, triky a tipy pro PR a marketing shrnuje evox.space každé čtvrtletí.

když se newsletter nezobrazuje správně nebo ho chcete vytisknout, klikněte sem.

 

Dobrý den, , 

 

tentokrát jsem vybral trochu osobnější téma a spoustu kulturních tipů (knížky, deskovky a výstava).

 

Období před koncem roku bývá obchodně hektické, advent (a naše psychika) si ale zaslouží taky nějaké zvolnění. Přeju vám, ať zvládnete oboje.

 

Přeju vám i vašim blízkým pokojné Vánoce a hodně štěstí, zdraví a úspěchů v příštím roce.

 

S upřímným pozdravem,

 

Zdeněk Fekar,
vypravěč příběhů / CEO

 

gsm (+420) 775 599 024

mail zdenek@evox.space

linkedin zdenek-fekar

 

buďte na sebe hodní, ať nevyhoříte.

 

Ústřední téma posledního newsletteru jsem vymyslel nezávisle na smutné zprávě, která přišla dneska ráno. Filipa jsem znal osobně, byl to krátce můj novinářský kolega, známější jako úspěšný marketingový ředitel silné české značky. Od 13. listopadu mu dlužím odpověď na jeho mail, abych se omluvil, proč jsem nedorazil na koncert. Netušil jsem, že i on se potýkal se strašákem vyhoření, ačkoli o tom v dubnu psal CzechCrunch.

 

Syndrom vyhoření je čím dál větší téma. Přitom když jsem v roce 2018 dával dohromady #HRworkshop na toto téma spolu s personální agenturou Předvýběr.CZ, měl jsem problém sehnat manažera, který by o tom otevřeně mluvil. A pak se ukázalo, že jiná moje kamarádka z éry novinařiny, ostřílená manažerka Marta, si peklem vyhoření sama prošla.

 

Dneska už je to jiné ‒ čeští manažeři jsou otevřenější a když se podíváte do mediálního monitoringu, dáte dohromady celou řadu jmen. Moc se mi líbí článek, který letos vyšel v Ekonomu a který upozorňuje, že lidi opakují chyby, které je přivedly k vyhoření.

 

Souvisí to s komunikací? No jéje! A jak! Jsme společnost tlačená k výkonům a když nejsou, jsme špatní. Přitom každý z nás s tím můžeme něco dělat: podle dat agentury Talk Online Panel, která sebrala pro reprezentativní průzkum Předvýběru na téma stresu, na nás největší tlak vytváří špatná organizace práce (33 %) a zavalení úkoly (30 %) ‒ pro zajímavost, špatná výplata je na vině jen u 12 % respondentů. Není divu, že loni Psychiatrická klinika VFN prezentovala výsledky šetření, podle kterého má téměř každý 4. Čech výrazné až velmi závažné symptomy syndromu vyhoření.

 

Nárůst psychické nepohody v tuzemsku zaznamenáváme od kovidových let ‒ naštěstí se od té doby vlastní pychice začínáme víc věnovat a nebojíme se o tom i mluvit. Dal jsem dohromady užitečné aplikace, které vám a/nebo vašim spolupracovníkům můžou pomoct. Udělejte si test, jak jste na tom. (Osobně doporučuju spíš Nevyhasni, kde mi vyšlo, že jsem „bez rizika vyhoření“, zatímco podle Hedepy mám „mírné příznaky“ ‒ první aplikace má vhodněji nastavenou škálu jednotlivých stresorů.)

 

zdroj

popis

Nevyhasni Neziskový projekt, který vznikl loni v květnu, šíří povědomí o syndromu vyhoření a jeho prevenci. Anonymní online test trvá 6 minut.
Hedepy Jde o placenou aplikaci (včetně verze pro Android i iOS), která vznikla v kovidové době v roce 2020. Online test, jestli vám hrozí syndrom vyhoření, je zdarma.
Terapie.cz Na této stránce najdete základní příznaky syndromu vyhoření, ale můžete si tu vybrat i živého terapeuta.
Nevypusť duši Neziskovka, kterou založily studentky Marie a Tereza po návratu z Velké Británie už v roce 2016. Jejím hlavním cílem je, abychom se nebáli mluvit o svém duševním zdraví.

 

Abyste měli všechny informace pohromadě, přidávám ještě tři důležité telefonní linky, které fungují anonymně, bezplatně a nonstop:

  • 116 123 linka první psychické pomoci pro dospělé od 18 let
  • 116 000 linka pro rodinu a školu (pro dospělé, kteří mají starost o dítě)
  • 116 111 linka bezpečí pro děti a mládež do 26 let

 

7 knižních tipů pro chytré lidi.

 

Což vy rozhodně jste. Ne nadarmo jsem sedm let pracoval v knihkupeckém řetězci: knížky jsou pro mě tradičním ježíškovským bestsellerem. Přijměte můj výběr sedmi aktuálních novinek jako tip na knížku, kterou byste si možná chtěli přečíst ‒ nebo jí uděláte radost někomu pod stromeček.

  • Bible v infografikách pro děti (Bambook) ‒ Světový bestseller s největším počtem vydaných výtisků nyní vychází v podobě infografik. Prozkoumejte s dětmi zábavná a mnohdy nepředvídatelná fakta starozákonní i novozákonní historie. 359,- Kč
  • Thomas Curran: Past perfekcionismu (Dokořán) ‒ Proč se dnes stále mluví o tom, že syndromem vyhoření a depresí trpí rekordní počty lidí? Podle autora za tím stojí tlak společnosti na to, abychombyli perfektní. 398,- Kč
  • Stanislav Šulc: Umělá inteligence: vítejte v nové realitě (Práh/Newstream) ‒ Je umělá inteligence buzzword, na který příští rok zapomeneme, nebo jde o převratnou inovaci současné éry? Přinese nám AI lepší budoucnost nebo horší totalitu? Na všechny otázky nabízí odpovědi novinář Stanislav Šulc (ano, je to ten, jehož deskovku jste mohli vyhrát v letním newsletteru). 299, Kč
  • České značky, které dobyly svět (Edika) ‒ Fascinující historie a současnost nejznámějších českých značek, které se proslavily po celém světě od legendárních automobilů Tatra a Škoda, přes ikonickou obuv Baťa, až po inovativní technologie jako 3D tiskárny Prusa Research či antivirový software Avast. 369,- Kč
  • Steven Bartlett: Deník CEO (Mimochodem) ‒ Nejnovější výzkumy, vlastní zkušenosti a poutavé příběhy vedou čtenáře k tomu, aby si nově definovali úspěch a využili svůj potenciál. Je to povinná četba pro každého, kdo sní o tom, že udělá něco odvážného. 359,- Kč
  • Matt Parker: Matematické kixy (Grada Publishing) ‒ Natematik, popularizátor vědy, komik a skvělý vypravěč v jedné osobě nabízí zábavný přehled největších matematických omylů v dějinách a jejich nepředvídatelných následků. 399,- Kč
  • Robert Greene: Zákony lidské přirozenosti (Audiolibrix) ‒ Na základě myšlenek a příkladů Perikla, královny Alžběty I., Martina Luthera Kinga ml. a mnoha dalších se naučíte dekódovat chování lidí kolem vás – odhalíte jejich pohnutky a motivace, i když si je třeba sami neuvědomují. 649,- Kč

Uvedené ceny jsou doporučené; v e-shopech nakladatelství, ale často i kamenných knihkupectví, knihy pořídíte zhruba o 20 % levněji.

 

Jestli máte knížky rádi, ale nemáte moc času sledovat, co vychází, přijdete si knižní tipy Planeta knih, kde najdete denně jedno doporučení ‒ na Twitteru, na Instagramu a/nebo na Facebooku.

 

Ježíšek má deskovky rád.

 

Odborníci na hry a hračky říkají, že dárkem, kterým nikdy neurazíte, ale vždycky potěšíte, je v každém věku desková hra.

 

Požádal jsem proto kolegu Jakuba Nováka ze společnosti Albi, která patří mezi špičku v oboru, aby mi dal dohromady žebříček nejprodávanějších deskovek roku 2024:

 

# titul příklad, jak takový článek vypadá
1. Bang! dobrodružná karetní hra z Divokého západu. Dlouhodobý bestseller, na českém trhu vyšla řada rozšíření, včetně kostkové verze nebo verze pro dva hráče.
2. Karak hra na hrdiny od českých autorů, její výhodou jsou snadná pravidla, baví děti i dospělé. Na první díl navázala samostatně hratelná „dvojka“, která letos vyhrála ocenění Hračka roku.
3. Catan tradiční bestseller příští rok oslaví 30 let od svého uvedení na trh, za tu dobu se dočkal řady rozšíření. Poslední Catan Energie jde s dobou v duchu udržitelnosti a obnovitelných zdrojů.
4. Na kus řeči trend současnosti: konverzační karty, které rozproudí každou konverzaci
5. What Do You Meme jednoduchá trendy hra nejen pro teenagery

 

A ještě jsem ho poprosil o žhavý tip na zajímavou novinku od českého autora. Dal mi hned dva:

  • Čajová zahrada Tomáše Holka je strategická hra pro 2-4 hráče, díky které se můžete stát vlastníkem čajovníkové plantáže ve staré Číně (na webu Albi najdete i rozhovor s autorem, který letos na deskoherním veletrhu Spiel v německém Essenu představil hned tři svoje hry a ty se umístily na 1., 4. a 21. místě žebříčku geekbuzz
  • Čarodění Michala Peichla je rodinná hra pro až pět hráčů, kteří se promění v klany čarodějů učících se magickému řemeslu

Věřím, že teď už jste moudřejší, co by měl Ježíšek přinést k vám domů pod stromeček ;-) Ale tři z vás můžete vyhrát jednu z deskovek: zmiňované hry českých autorů Čajová zahrada, Čarodění a Karak.

 

Stačí, když do pátku 13. prosince online odpovíte na tři jednoduché otázky.

 

Tři výherce zveřejním v jarním newsletteru v příštím roce ‒ ale dám jim vědět ještě před Štědrým dnem.

 

novinky, triky & tipy.

 

kakaová pěna Mocha Mousse s kódem 17-1230 je barvou roku 2025 podle společnosti Pantone

portál Centrum.cz spustil betaverzi, novým feedem se chystá zaútočit proti Seznamu

★ Muskův Grok AI je s omezením zdarma pro všechny uživatele X

★ sdružení Czech Publishers Exchange tvrdí, že internetoví uživatelé chtějí za obsah platit svými údaji

★ z třetiny na víc než polovinu přibylo spotřebitelů, kteří vnímají udržitelnost firem jako greenwashing

★ miliardář Křetínský se zase pokouší rozjet ekonomický titul: novinkou je placený newsletter 11 AM

★ pod značkou OK létající národní aerolinky ČSA zanikly po 101 letech

 

artbar aneb kam zajít.

 

do 22. prosince zdarma v Clam–Gallasově paláci (Husitská 20, Praha 1) je k vidění výstava Nový (z)boží!, která představuje práce oceněné v mezinárodní soutěži Národní cena za studentský design 2024 v oborech vizuální komunikace ‒ otevřeno je denně s výjimkou pondělí od 10 do 18 hod., v pokladně si vyzvedněte volnou vstupenku

 

Krásné Vánoce a šťastný nový rok 2025

krásné Vánoce & šťastný nový rok 2025.

 

upřímně díky za přízeň i pozornost a těším se, že i v příštím roce budete číst newsletter PRoPENCILS

 

kromě toho dnešního letos vyšlo:

 

e.vox, spol. s r. o., Slavíkova 3, 120 00 Praha 2

IČ 26429713, DIČ CZ26429713, OR MS Praha, C.81617

www.evox.space

tento newsletter dostáváte na adresu zdenek@evox.space, protože jste (nebo jste byli) mým klientem podle § 7, odst. 3 zák. 480/2004 Sb. ‒ máte právo vznést námitku a pokud si newsletter už nepřejete dostávat, prosím: odhlaste se zde; bude mě to mrzet, ale respektuju pravidla hry.